دنیای پرکاربرد کانکس

دنیای پرکاربرد کانکس

6 اسفند 1398

mamisconex

در بسیاری از مکان ها امکان ساختن بناهای سنتی و سکونت وجود ندارد. کانکس ها راه حل مناسبی برای سکونت موقت در این مکان ها هستند. در این مقاله با کانکس و انواع آن آشنا می شویم.

کانکس چیست؟

فلزاتی چون ورق گالوانیزه، پروفیل مواد اصلی سازنده کانکس هستند. کانکس ها اتاقک های پیش ساخته فلزی هستند. این اتاقک ها در انواع مختلف و با کاربردهای مختلفی ساخته می شوند. این اتاقک های فلزی جادویی قابلیت جابجایی دارند و امکان سکونت را در مکان های غیرقابل سکونت فراهم می سازند. سازه کانکس دارای عایق پلی استایرن و یا پلی یورتان هستند.

دنیای پرکاربرد کانکس

انواع کانکس از نظر کاربرد

موارد استفاده از کانکس بی شمار است. در ادامه با کاربری انواع کانکس آشنا می شویم تا در صورتی که قصد خرید کانکس و یا فروش کانکس را داشتید از انواع آن مطلع باشید و بهترین تصمیم گیری را انجام دهید.

کانکس دو اتاقه با آبدارخانه و سرویس بهداشتی:

در این کانکس دو اتاق مجزا و یک آبدارخانه وجود دارد. آبدار خانه دارای سینک و آبچکان برای شستشوی ظروف و یک هواکش ۴۰ در ۴۰ است. کانکس دو اتاقه دارای یک مجموعه کامل سرویس بهداشتی است. فایبرگلاس، سرامیک و یا آلومینیوم آجدار می تواند مواد سازنده کف سرویس بهداشتی کانکس باشد.

کانکس دو اتاقه با آبدارخانه:

تمام مشخصات فوق به جز سرویس بهداشتی در این کانکس موجود است.

کانکس سه اتاقه:

اگر می خواهید یک مجموعه اداری کانکسی با سه بخش مجزا داشته باشید، از کانکس سه اتاقه استفاده کنید. این کانکس سه اتاق به همراه سه درب مجزا دارد. هر کدام از این اتاق ها نیز با یک درب داخلی به هم راه دارند. مزیت این کانکس این است که شما می توانید هرکدام از بخش ها را تعطیل کنید بدون این که تعطیلی یک بخش تاثیری روی بخش های دیگر داشته باشد.

کانکس پیش ساخته:

این کانکس پیش ساخته از قطعات پیش ساخته و آماده در ابعاد و کاربری دلخواه در محل مورد نظر ساخته می شود.

کانکس دو طبقه:

این مدل از کانکس دو طبقه بوده و از راه پله ها می توان به طبقه بالایی رسید. عموما برای کانکس های ویلایی با سلیقه مشتری می توان کانکس دو طبقه نیز طراحی کرد.

دنیای پرکاربرد کانکس

کانکس بازیافت زباله:

در بعضی از معابر و خیابان ها کانکس هایی با کاربری دریافت زباله تعبیه شده است.

کانکس ویلایی:

در این مدل از کانکس امکاناتی چون آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام و اتاق به چشم می خورد. کانکس ویلایی به صورت خانه پیش ساخته راه اندازی می شود.

کانکس اداری:

امکانات کامل برای راه اندازی یک مجموعه اداری جمع و جور در این کانکس فراهم است. در کانکس اداری می توانید میز و صندلی بچینید. این کانکس دارای سرویس بهداشتی و یک آبدارخانه کوچک نیز می تواند باشد.

کانکس خوابگاهی:

از این مدل کانکس به عنوان مکانی برای استراحت و خوابیدن پرسنل استفاده می شود. به دیوارهای کانکس خوابگاهی تخت هایی جهت استراحت کاربران متصل شده است. تخت ها قابلیت باز و بسته شدن دارند. معمولا کانکس خوابگاهی هویتی متحرک دارد. و همیشه در حال جابجایی است. کانکس خوابگاهی در ابعاد مختلف ساخته و به بازار عرضه می شود.

کانکس نگهبانی:

در کانکس نگهبانی، اتاقک هایی به شکل های مختلف مثل شش ضلعی مربع، مستطیل و .. که در هر ضلع آن پنجره های بزرگی جهت نگهبانی تعبیه شده است. عموما این مدل از کانکس را طوری می سازند که بر روی برجک هم بتواند تعبیه شود.

کانکس سرویس بهداشتی:

از این اتاقک های فلزی برای سرویس بهداشتی نیز می توان استفاده کرد. این سازه به عنوان کانکس سرویس بهداشتی می تواند یک چشمه و یا چند چشمه داشته باشد.

دنیای پرکاربرد کانکس

تقسیم بندی کانکس ها براساس شاسی

نحوه اجرای شاسی یکی از روش های دسته بندی کانکس است. در اجرای کانکس دور کلاف، دور تا دور کف را تیرآهن شش می گذارند. اگر کانکس از ۸ متر بزرگتر باشد، دو ردیف تیرآهن نیز در وسط قرار می گیرد.( از این روش به طور ویژه برای کانکس با عرض ۳ متر استفاده می شود.) در اجرای کانکس اسکی، از دو ردیف تیرآهن برای جایگیری در طول کانکس استفاده می شود.

به طور کلی بسته به سایز و نمره تیرآهن به کار رفته در اسکلت سازه، میزان مقاومت کانکس تغییر می کند. گفته می شود کانکس دور کلاف از ایستایی و مقاومت بیشتری برخوردار است.

تقسیم بندی کانکس ها براساس چگالی عایق

مصالح ساختمانی زیادی در ساخت و اجرای کانکس به کار می رود. اصلی ترین مواد و مصالح اولیه در ساختمان کانکس عبارتند از :

  • تیرآهن
  • پروفیل
  • ورق فلزی دیوارپوش PVC یا MDF
  • کفپوش
  • عایق دیوارها (مانند پلاستوفوم )
  • درب و پنجره

هرچه مصالح به کار رفته برای ساخت کانکس، کیفیت بیشتری داشته باشد، طبعا کانکس مقاوم تر و کاراتر خواهد بود. در یک کانکس مقاوم اجزای فلزی (تیرآهن، پروفیل و …) وزن بیشتری دارند. در نتیجه عایق کانکس متراکم تر و فشرده تر است و چگالی بیشتری دارد. دانستن چگالی عایق کانکس می تواند یکی از موارد تاثیر گذار در انتخاب کانکس باشد.

دنیای پرکاربرد کانکس

وزن کلی کانکس معیاری دیگر برای دسته بندی کانکس

یکی از پارامتر های مهم در انتخاب کانکس وزن کلی کانکس است. کانکس های سنگین تر مرغوب تر بوده و طرفداران بیشتری دارند. ممکن است از نظر ظاهری همه ی کانکس ها یکسان به نظر برسند اما ضخامت ورق و یا لایه مقاومتی در نواحی پنهان ساختمان کانکس تعیین کننده کیفیت ساختار کانکس است. باید به این نکته توجه داشته باشیم که کاهش و یا افزایش یک میلیمتری ضخامت ورق می تواند تفاوت قابل توجهی در قیمت کانکس و هم چنین کیفیت کانکس ایجاد کند.

مزایای کانکس

امروزه این سازه ها را با ظاهری مدرن می سازند. یکی از مزایای کانکس ها زمان ساخت پایین است. این سازه ها در برابر زلزله مقاومند و هزینه ساخت پایینی دارند. کانکس ها سریع ساخته می شوند و بسیاری از انواع کانکس ها پیش ساخته و آماده تحویلند. یکی دیگر از مزایای اتاقک های پیش ساخته امکان جابجایی شان است. کانکس متحرک به راحتی جابجا شده و زمان ساخت پایینی دارد.

معایب کانکس

قابلیت جابجایی، کانکس ها را از نظر ارتفاع محدود می کند. کانکس ها علی رغم ظاهر مدرنی که دارند، محدودیت هایی در طرح دارند. و معمولا به شکل کارگاهی هستند. این سازه ها را نمی توان در هر ابعادی ساخت. اگر بخواهیم یک کانکس دست دوم را بفروشیم، به طبع قیمت آن کاهش می یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط خرید کانکس و فروش کانکس و هم چنین اطلاع از آخرین و به روز ترین قیمت کانکس با مشاورین ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

دنیای پرکاربرد کانکس

اشتراک گذاری با:

نظرات خود را بنویسید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینستاگرام مامیس کانکس
واتساپ مامیس کانکس